woda życie

Woda jako klucz do zdrowia ludzi

Woda, znana również jako dwuwodorek tlenu, zapisywany jako H2O jest bardzo ważna w przodzie. Jest na pierwszym miejscu jako podstawowy budulec życia naszej planety. Buduje w znacznej części ciała wszelkich istot żyjących na Ziemi. W ciałach dorosłych ludzi to około 70% masy ciała, a u niemowląt nawet 85%. Woda jest przede wszystkim nieodłączna do życia w związku z tym, że pełni wiele kluczowych funkcji. Woda jest idealnym rozpuszczalnikiem, który umożliwia przebieg wszystkich procesów życiowych w organizmach ludzi. Reguluje temperaturę ciała, usuwa toksyny oraz z powodzeniem zapewnia ruchomość stawów. Warto podkreślić też, że przez układ krwionośny każdego z nas przepływa kilka tysięcy litrów wody na dzień. Woda wykorzystywana jest także w wielu gałęziach przemysłu budownictwie.

Znaczenie minerałów w wodzie

Magnez jest jednym z najważniejszych minerałów w wodzie. Jego dzienne zapotrzebowanie to około 300 mg. Magnez z wody jest lepiej przyswajalny niż z żywności. Woda zawierająca co najmniej 50 mg/l magnezu jest idealnym źródłem tego biopierwiastka. Innym ważnym składnikiem jest sód, szczególnie w czasie upałów, kiedy tracimy go wraz z potem. Woda z zawartością sodu do 1000 mg/l pomaga uzupełnić jego ubytki. Wapń w wodzie, w ilości co najmniej 150 mg/l, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych.

Niedobór i nadmiar wody

Niedobór wody może prowadzić do anomalii w naszym organizmie jakim może być odwodnienie. Utrata choćby 10% masy ciała jako woda może spowodować niewydolność fizyczną i psychiczną. Natomiast utrata większej ilości takiej jak np. 20% może być już dla nasz śmiertelna. Nadmiar wody działa również nieodpowiednio, a wręcz toksycznie. Zmniejsza ciśnienie osmotyczne i uszkadzają komórki. W związku z tym ważne jest, aby utrzymać równowagę wodną w organizmie, co jest kluczowe dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Kamienie nerkowe

Picie odpowiedniej ilości wody ma ogromny wpływ na prewencję tworzenia się kamieni nerkowych. Przy małej ilości wypitych płynów, czyli min. wody mogą powstawać kamienie nerkowe. Tworzą się one, gdy stężenie pewnych substancji jest zbyt duże. Ale do nich min. wapń, szczawian i kwas moczowy. Gdy ich stężenie w moczu osiąga poziom, który mogą prowadzić do krystalizacji, tworzą się kamienie nerkowe. Odpowiednie nawodnienie, czyli regularne picie wody, rozcieńcza te substancje w moczu. Pomagają w ten sposób zapobiegać formowaniu się kamieni i uniknąć konieczności poszukiwania placówek realizujących takie zabiegi jak laserowe rozbijanie kamieni nerkowych.

Woda w codziennej diecie

Dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi około 2 litry, a w przypadku umiarkowanego wysiłku fizycznego wzrasta do 3 litrów. Podczas intensywnego sportu lub ciężkiej pracy fizycznej, potrzebujemy nawet 4-5 litrów wody. Organizm nie magazynuje wody, dlatego konieczne jest jej regularne uzupełnianie. Objawy odwodnienia, takie jak sucha skóra czy spadek ciśnienia krwi, są sygnałami, że nasze ciało potrzebuje więcej wody.